Vánoční mandalový dárek

Budeme potřebovat:

  • sadu novinkových razítek StampoScrap, Konstelace

  • barevné textilní razítkovací polštářky: černý, tmavě i světle modrý, zelený

  • světle modrou a zelenou tekutou textilní barvu ve spreji

  • klasická HUSTÁ textilní barva: „modrozelená“

  • kontury na textil: černou a zlatou

  • bílé bavlněné tričko

  • šablony malých mandal: 6x6 palců nebo i 4x4 palců

  • kuchyňské utěrky, pečicí papír

Postup:

Vybereme si šablony, které by se nám nejvíce líbily a zkusíme si je rozmístit na tričku – kam který motiv dáme a kde jej zopakujeme.

Sprejujeme první mandalu zelenou barvou.

Po každém prvním sprejování všech mandalek zvedneme opatrně šablonku (na které ulpěla barva), otočíme proti tričku a přiložíme ji opět na tričko, barvou dolů, otiskneme ji na jiné místo. Jemně přitlačíme šablonu kuchyňskými utěrkami (k tričku).

Vznikne nám takto pozitiv i negativ šablonky. Otisk šablony funguje vlastně jako „razítko“, navíc beze zbytku využijeme veškerou sprejovanou barvu.

Tričko střídavě sprejujeme světle modrou a zelenou barvou ve spreji.

Tip: Pokud při sprejování vidíme kapičky barev, můžeme přidávat na intenzitě barvy, sprejujeme více. Jakmile se kapky spojí do jednolité barvy, přestaneme sprejovat, barvy už je dost a při dalším sprejování by mohla podtéct pod šablonu.

Zaplníme plochu trička koláží z pozitivních i negativních otisků šablon.

Po mírném zaschnutí barvy na plochu tiskneme razítka pomocí černého, zeleného i obou modrých razítkovacích polštářků. Tiskneme libovolně, jak nás napadne.

Tip: Tlačíme na středy razítek, aby byl otisk rovnoměrně probarvený!


Tričko pro ozvláštnění můžeme pocákat klasickou hustou barvou (tyrkysovou), a to pomocí konturovacího nástavce. Pokud nemáte, postačí štětec hodně namočený do barvy.

Cákáme také tekutou barvou, která má cákance jemnější. Postačí, když vyšroubujeme sprejovací hlavu a cákáme trubičkou, která uvnitř vede barvu k hlavě.


Na závěr ještě domalujeme detaily konturami, pokud se nám někde razítko otisklo hůř, konturou jej jemně opravíme, místy zvýrazníme. Po celém tričku ještě konturami doděláme tečky a čmárance (zlatou i černou barvou) pro odlehčení obrázku. Kontury necháme zaschnout, pak přežehlíme (zafixujeme obrázek) přes pečicí papír.

Svátečně zabalíme jako dárek:).

Hezké vánoční tvoření přeje Irena Slavíková, Apták.

 

PROSBA A UPOZORNĚNÍ:

Tento návod je určerný pro domácí použití nebo využití vrámci nekomerčního vzdělávání. Pokud ho chcete využít ke komerčním účelům (placené komerční kurzy, výrobky na prodej za účelem vlastního zisku) kontaktujte prosím jeho autorku: [email protected] nebo Aladine: [email protected]. Použití bez souhlasu bude vnímáno jako pořušení autorských práv.