Vánoční náhrdelník (razítkové FIMOVÁNÍ)

 

Budeme potřebovat

  • papír, nůžky, tužku
  • obruč, řetízek nebo cokoliv na zavěšení kolem krku
  • polymerovou hmotu, nudlovací strojek
  • razítka vločkyUlítlé Vánoce
  • vykrajovátka nepravidelného tvaru (jedno větší a jedno menší),
  • něco na zdobení – kamínky, nýtky, drátky, razítkovací barvu, izink nebo křídový inkoust v ladící barvě.

Jak na to

Nejprve si vybereme vykrajovátka,(na papír si můžeme vzhled šperku rozvrhnout).  Podle většího vykrajovátka budeme dělat náhrdelník, okreslíme jej pětkrát a vystřihneme. Tvary si nastavíme podle obruče, jak se nám líbí a naznačíme body (i pro případ, že by byly díly spojeny očky a nevisely by na obruči), abychom při manipulaci měli pořád přehled o tvaru šperku.

Po té si obkreslíme i menší vykrajovátko, vystřihneme, vybereme razítka a jdeme na to :). Zkusmo si přiložíme menší tvary, jak se nám líbí a narazítkujeme jednotlivé menší části.

Takto narazítkované tvary opět naaranžujeme na náhrdelník a pokud jsme spokojení, tak slepíme. Máme připravenou „formu“ pro náš náhrdelník. Připravíme si bílou a perleťovou polymerovou hmotu (fimo nebo premo) a důkladně je smícháme dohromady.

Vyválíme plátek na nejširší nastavení nudlovače, naznačíme si větším vykrajovátkem pět částí a narazítkujeme razítkovací barvou. V mém případě modrým stazonem, který ihned schne a nerozmazává se.  Později jsem zjistila, že je lepší hvězdičky razítkovat spíše doprostřed tvarů, aby vykukovaly konce hvězdiček a nebyly vidět jen půlky J.

Zbytek orazítkované hmoty smícháme s malým množstvím modré (záleží, jakou sytě modrou chceme). Důkladně promíchanou hmotu projedeme na střední nastavení na strojku a vykrojíme pět menších tvarů.

   

Nyní nám pomůže naše vyrobená papírová forma. Poskládáme si na podložku spodní tvary podle formy a zatlačíme obruč. Vezmeme si menší tvary, nastavíme si je do stejné pozice, jako jsou na předloze, narazítkujeme motiv a okraje lehce obarvíme  buď křídovým inkoustem nebo izinkovou barvou na houbičce.

Přiložíme podle předlohy, počkáme, až barvy trochu zaschnou a jemně přes papír (použijte vždy čistý, ať si nezamažete motiv) zatlačíme na sebe (můžeme použít liquid), zahladíme. Vypečeme dle návodu na vaší polymerové hmotě (fimo 110 stupňů, premo 130 stupňů cca 25 minut).

 

Zde máme hotový náhrdelník.

 

Druhou variantou je decentnější šperk. Vykrojíme si horní i dolní díl stejně velký, narazítkujeme a aranžujeme podle formy. Zatlačíme obruč. Tvary na sebe můžeme překládat nepravidelně, nebo pravidelně.

Já jsem se nakonec nedržela formy a tvary jsem překládala přes sebe. Zahladíme přes papír. Můžeme dozdobit drátky, hot fix kamínky atd. Upečeme (fimo 110 stupňů, premo 130 stupňů cca 25 minut).

 

Máme hotovo:). Hezký den, Kakou