+420 601 534 217 info@aladine.cz
Římská 12, Praha 2
CZK
EUR

APTÁK: Chňapka a podložka

Chňapka do sady se srdíčky a podložkou z návodu Dekorační srdíčka; tiskátka ze sady SOVY, PTÁCI, MOTÝLI

 1. Připravíme si bílou látku na potiskání, kostkovanou na spodní a zadní část chňapky, modrou na olemování. Dále šablonku tvaru chňapky (z papíru), tu lze například obkreslit dle chňapky, co už máme doma. Na výplň použijeme vatelín. Šicí potřeby, nůžky, špendlíky.

 1. Tužkou načrtneme na čistou látku požadovaný tvar, zde tvar chňapky a čtvercové podložky. Látku potiskneme dle návodu od Aptáka „Jarně- letní motýlci“.

 1. Vystřihneme obě části vrchního dílu chňapky (bílý s obrázkem+ barevná kostička) a sešijeme lícem k sobě. 

 1. Podle ušitého předního dílu si vystřihneme všechny ostatní díly : 1x spodní díl, 2x výplň z vatelínu, 2x vnitřní část z bílé látky.

 1. Našpendlíme a nastehujeme si všechny 3 části na sebe, vždy vrchní část, vatelín a spodní část (vnitřní). Tím nám vzniknou dva kompletní díly chňapky (vrchní s potiskem a spodní kostkovaný).

 1. Oba díly tvořené ze tří vrstev sestehujeme k sobě lícem. Teprve teď budeme šít. Zvolili jsme nejjednodušší způsob sešití: sešijeme oba díly lícem k sobě a začistíme klikatým stehem (entlem). Ve špičce mezi palcem a prstovou částí prostřihneme okraj těsně k šití, aby se nám chňapka lépe otočila a vytvarovala.

 1. Otočíme chňapku a budeme začišťovat spodní část proužkem modré látky. Změříme si obvod spodní části chňapky a ustřihneme s přidáním na šev a široký asi 7cm. Přišpendlíme z vnitřní strany a přišijeme vnitřní část. Proužek dále založíme směrem na líc chňapky, přistehujeme a prošijeme na stroji.

 1. Vypářeme stehovku (stehovací nit) všude kde je vidět a máme hotovo. V navazujícím návodu si ukážeme šití podložky se stejným motivem. Můžeme si tak vytvořit hezkou sadu se stejným motivem do kuchyně nebo jídelny.

Podložka

 1. Na podložku potřebujeme bílou látku na potiskání, kostkovanou na spodní část, vatelín na výplň, nůžky, špendlíky. Modrou látku na proužek.

 1. Potiskneme a pomalujeme dle předešlého návodu na chňapku.
 2. Vystřihneme si čtverec o velikosti 23x23 cm. Můžeme zaoblit kraje. Dle potiskaného čtverce vystřihneme další dva díly. Jeden z vatelínu a druhý z kostičkované látky. Vrstvy dáme na sebe a sestehujeme.

 1. Ustřihneme si šikmý proužek z modré látky, který je 7cm široký a dlouhý podle změřeného obvodu čtverce. Přistehujeme ho ke spodní kostkované části podložky a prošijeme na stroji. Otočíme proužek na vrchní potiskanou část.

 1. Proužek přeložíme na půl směrem dovnitř (k obrázku). Našpendlíme a prostehujeme. Tím začistíme lícní stranu lemu (proužku) podložky. V kulatých rozích přitom vytvoříme sklady z přebývající látky (na vnitřní straně oblouku- je vidět na fotce). 

 1. Prošijeme vrchem na stroji, vypářeme stehovku a máme hotovo.

Autor: Kateřina Bartoníčková, malba: Irena Apták Slavíková

8(1)_cmsico.jpg
Vytvořeno18.10.2018