+420 601 534 217 info@aladine.cz
Římská 12, Praha 2
CZK
EUR

MANDALOVÉ TRIKO (návod od Aptáka)

Vánoční mandalový dárek

Již jsme psali, že letošní zima je ve znamení geometrie, origami, stylu „dot to dot“ - tečka k tečce,… všechno hranaté, geometrické, tečkované a hravé. Tentokrát zkusíme tento styl propojit s klasikou malebných mandal. "Tričko nezabere mnoho času", říká o svém návodu textilní výtvarnice Irena Slavíková. Klidně ho tak můžete stihnout jako „dárek na poslední chvíli“.

Budeme potřebovat:

Postup:

Vybereme si šablony, které by se nám nejvíce líbily a zkusíme si je rozmístit na tričku – kam který motiv dáme a kde jej zopakujeme.

Sprejujeme první mandalu zelenou barvou.

Po každém prvním sprejování všech mandalek zvedneme opatrně šablonku (na které ulpěla barva), otočíme proti tričku a přiložíme ji opět na tričko, barvou dolů, otiskneme ji na jiné místo. Jemně přitlačíme šablonu kuchyňskými utěrkami (k tričku).

Vznikne nám takto pozitiv i negativ šablonky. Otisk šablony funguje vlastně jako „razítko“, navíc beze zbytku využijeme veškerou sprejovanou barvu.

Tričko střídavě sprejujeme světle modrou a zelenou barvou ve spreji.

Tip: Pokud při sprejování vidíme kapičky barev, můžeme přidávat na intenzitě barvy, sprejujeme více. Jakmile se kapky spojí do jednolité barvy, přestaneme sprejovat, barvy už je dost a při dalším sprejování by mohla podtéct pod šablonu.

Zaplníme plochu trička koláží z pozitivních i negativních otisků šablon.

Po mírném zaschnutí barvy na plochu tiskneme razítka pomocí černého, zeleného i obou modrých razítkovacích polštářků. Tiskneme libovolně, jak nás napadne.

Tip: Tlačíme na středy razítek, aby byl otisk rovnoměrně probarvený!


Tričko pro ozvláštnění můžeme pocákat klasickou hustou barvou (tyrkysovou), a to pomocí konturovacího nástavce. Pokud nemáte, postačí štětec hodně namočený do barvy.

Cákáme také tekutou barvou, která má cákance jemnější. Postačí, když vyšroubujeme sprejovací hlavu a cákáme trubičkou, která uvnitř vede barvu k hlavě.


Na závěr ještě domalujeme detaily konturami, pokud se nám někde razítko otisklo hůř, konturou jej jemně opravíme, místy zvýrazníme. Po celém tričku ještě konturami doděláme tečky a čmárance (zlatou i černou barvou) pro odlehčení obrázku. Kontury necháme zaschnout, pak přežehlíme (zafixujeme obrázek) přes pečicí papír.

Svátečně zabalíme jako dárek:).

Hezké vánoční tvoření přeje Irena Slavíková, Apták.

 

PROSBA A UPOZORNĚNÍ:

Tento návod je určerný pro domácí použití nebo využití vrámci nekomerčního vzdělávání. Pokud ho chcete využít ke komerčním účelům (placené komerční kurzy, výrobky na prodej za účelem vlastního zisku) kontaktujte prosím jeho autorku: aptak@aptak.cz nebo Aladine: info@aladine.cz. Děkujeme mohokrát za Vaše pochopení.

     

     

    trv01_cmsico.jpg
    Vytvořeno18.10.2018