+420 601 534 217 info@aladine.cz
Římská 12, Praha 2
CZK
EUR

APTÁKOVO VÁNOČNÍ PROSTÍRÁNÍ

VÁNOČNÍ PROSTÍRÁNÍ

Na svátečním stole by nemělo chybět něco vlastnoručně vyrobené. Co třeba vánoční prostírání se zvířátky?

Začneme ozdobným lemem z jednoho razítka (vánoční ozdoba). Můžeme zvolit i více druhů razítek, které se budou střídat, ale zkusme to zatím jen s jedním:). Naučíme se novou techniku, jak umístit razítka do bordury a efektně umístit motivy jeden za druhým.

Budeme potřebovat:

Jak na to

Nejprve si vybrané razítko natiskneme do 4 rohů ubrousku (umístění „A“) a do 4 středů stran (umístění „B“), uděláme si jakousi osnovu, kterou budeme dále vyplňovat tímto razítkem. K razítkování použijeme černý textilní polštářek.

Musíme si z papíru vyrobit „rezervu“ (ochranu) pro toto vybrané razítko a to tak, že si uděláme otisk na tvrdý papír a vystřihneme jej nůžkami zhruba 0,5 – 1 mm od okraje motivu.

Postupujeme tak, jak je vidět na fotce: uděláme otisk razítka na ubrousek, přes něj pak položíme papírovou „rezervu“ (ochranu razítka) a uděláme další otisk (přes papírovou rezervu). To stále opakujeme a řadíme tak za sebou jednotlivé vánoční ozdoby, tiskneme jednu za druhou. Díky „rezervě“ se jednotlivá tiskátka nepřetiskují a jsou seřazená jedno za druhým.

Postupujeme podle fotky od rohových prvních otisků (umístění „A“) směrem ke středovým otiskům (umístění „B“). Razítko pečlivě tlačíme vždy uprostřed (na textilní podušce i následně na prostírání), aby byl otisk co nejlepší.

Zkusíme si seskládat několik motivů z razítkových sad, které máme k dispozici. Razítky různě pohybujeme, dokud se nám výsledné seskupení nelíbí. To pak otiskneme opět pomocí textilního černého polštářku.

Takto vypadá náš ubrousek celý, v každém rohu se něco odehrává. V jednom rohu jsou zamilovaní sobi, nad nimi z dalšího rohu visí vánoční ozdoby. V třetím rohu je malý andílek se sněhovou vločkou a v posledním rohu si hrají dva ptáčkové s vánoční ozdobou.

Celý ubrousek ještě zbývá domalovat konturami, vyhrát si s barevnými jemnými detaily ve vánočních ozdobách, ale i v jednotlivých zvířátkách. Je to časově nejnáročnější část malby, ale výsledek bude stát za to. Použijeme tyto barvy kontur: červená třpytivá, bílá perleťová, zelená třpytivá, stříbrná a černá (případně i zlatá a oranžová). Jejich použití lépe vidíte v detailním fotu.

Ukázky dalších podobných ubrousků pro Vaši inspiraci. Technologický postup je stejný, jen vybraná tiskátka jsou jiná. Různě jsou řešené bordury, ale i středové části. Ubrousky jsou doplněny i jemným sprejováním světle modrou tekutou barvou.

Návod pro nás připravila Irena Slavíková, Apták

p1630426(2)_cmsico.jpg
Vytvořeno18.10.2018