Polštářek pro ni i pro něj
Graffiti je hitem roku 2016. Tématu se letos věnují všechny kreativní společnosti. Zkoušeli jsme trošku do tohoto kontorverzního trendu zabřednout - a ono je návykové! Pojďte zažít opravdovou svobodu, kde je vše dovolené! Vrstvení, plácání, jedno přes druhé a vždy to bude vypadat dobře:)...
Vytvoříme univerzální (unisex) motiv, takový trošku jiný námět na dárek (nemusí být jenom na Valentýna). Použijeme částečně nějaký ten klasický srdíčkový motiv, ale odlehčíme jej kombinací s letos s tím frčícím stylem komiksů a graffiti.
Nachystáme si:
- Velkou šablonku zdi a šablonku s panáčky, praskliny ve zdi, tečky v řadě, …
- Malé plastové šablonky: ART, fleky, malí panáčkové…
- Tekuté barvy ve spreji Izink: oranžový, hnědý, šedý a červeno-cihlový
- Razítka StampoFum komiks, razítka StampoFun graffiti, textilní polštářky na jejich otisky
- Kontury na textil: černá, bílá, červená
- Hustou barvu na textil Izink: bílá, černá
- Kuchyňské utěrky, 5 igelitů, špejle
Dovnitř povlaku na polštář dáme igelit, aby se barva nedostala skrz na zadní díl.
Přiložíme plastovou šablonu na lícní stranu povlaku, můžeme si ji zajistit proti hýbání sprejem na šablonky. Nebo si ji přidržíme špejlemi v místech, kde odstává.
Různobarevně sprejujeme po celé ploše šablonky, použijeme „ostrůvkovitý“ systém, aby každá barva měla svůj prostor jen pro sebe, aby hezky vynikl její základní odstín. Mezi jednotlivými těmito „ostrůvky“ se sousední barvy samozřejmě prolnou a vzniknou tak další jejich společné odstíny (nové barvy).
TIP: Nezapomeneme šablonku kolem dokola ochránit igelity (4 igelity – na každou stranu čtvercové šablonky je jeden igelit), abychom si nenasprejovali i základní čtvercový tvar šablonky. Použijeme všechny výše zmíněné barvy textilních sprejů kromě šedého.
Barvami zašpiněnou šablonku očistíme převálcováním kuchyňskou utěrkou a můžeme šablonku z povlaku sundat. Zároveň se šablonou očistíme i okolní igelity, stůl, cokoli, kde máme sprejovanou barvu.
Po zaschnutí barevné zdi ji ještě místy sprejujeme šedou tekutou barvou, aby spáry ve zdi nebyly čistě bílé, a aby cihly nezářily novotou, děláme přece starou oprýskanou zeď. Hustou bílou barvou na textil naneseme části omítky na zeď štětcem ve stylu „malíř – natěrač“, ledabyle, jak nás napadne.
Do ještě mokré (nezaschlé) omítkové části můžeme špejlí nebo štětcem vyškrábat obrázek, jméno, cokoli jednoduššího tvarem, například prasátko.
Pak už si jen hrajeme s jednotlivými malými šablonami, skládáme je různě k sobě, dopisujeme konturami osobní vzkazy a vyznání lásky, cokoli nás napadne. Pokud není podklad ještě příliš tmavý, můžeme šablonky sprejovat tmavou tekutou barvou (v našem případě hlavně černou). Pokud už by sprejovaná barva na podkladu zanikala (podklad je již hodně tmavý a tekutá barva jej nepřekryje), pak tupujeme jednotlivé motivy kouskem molitanu a hustou textilní barvou (v našem případě nejvíce černou a bílou).
Příklad tupování dvou panáčků bílou hustou textilní barvou – stejnou jakou jsme vytvářeli omítku na zdi. Ostatní nápisy okolo jsou sprejovány černou tekutou textilní barvou.
Lze vytvořit i jiné barevnosti polštářů, jak vidíte na poslední fotce.
Lze také vytvořit i set dvou polštářů (partnerský dárek), kde uprostřed může být načrtnuté srdce s vepsanými jmény (osobním vzkazem a podobně). Každý tak dostane vlastně půlku dárku, která jej bude nepřímo spojovat s druhou polovinou dárku – s partnerem :-D.
Pro Aladine připravila Irena Apták Slavíková