+420 601 534 217 info@aladine.cz
Římská 12, Praha 2
CZK
EUR

Pruhované triko od Aptáka - Marina frčí dál!

Tričko s proužky - ve stylu Marina, i jinak:)

Léto ještě nekončí a Marina je stále v kurzu...

"Toto tričko je podle návodu ve Snídani s Novou, ale podrobněji, aby se vám lépe tvořilo:)", uvádí náš dnešní návod autorka Irena Apták Slavíková.


Vytvoříme si proužky libovolné šířky, délky, barvy i směru. Na část trička nebo i na celé. Někde může kousek proužku dokonce chybět, jít do ztracena nebo se naopak zhustit. Vše je libovolné, vše záleží na vaší představě a přání.

Budeme potřebovat:

•    novinková razítka StampoTextile, Marina
•    nažehlovací nálepky na textil, Marina
•    textilní razítkovací polštářek: černý
•    šedou, tmavě modrou a červenou TEKUTOU textilní barvu ve spreji
•    Klasické husté textilní barvy: bílá
•    Konturovací nástavec pro husté barvy (v sadě ten prostřední)
•    Kontury na textil: černá, červená
•    Šablony: malá Sea creatures, velká Story
•    Bílé tričko
•    kuchyňské utěrky (válec), tvrdý papír A4 (nebo školní folie), štětec, kelímek s vodou, igelit do trička (proti prosáknutí barev na zadní stranu), lepicí páska o šířce cca 1,5 cm


Postup:
Ze školní folie (nebo tvrdého papíru) vystřihneme obdélník 9 x 15 cm (obdélníkovou šablonu). Přes něj pak nalepíme lepicí pásku ve tvaru a směru proužků, které si chceme vytvořit.


Přes to všechno nastříkáme červenou barvu ve spreji. Nemusíme pokrýt barvou celé tričko rovnoměrně, budou pak proužky hravější a zajímavější. V našem případě sprejujeme více intenzivní střed trička, do boku se barva pomalu zjemňuje a ztrácí.


Vše očistíme do kuchyňských utěrek (válec) a obdélník i proužky izolepy můžeme odstranit z trička.

Část bílého obdélníku sprejujeme tmavě modrým textilním sprejem. Použijeme vnější část naší vystřižené obdélníkové šablony, aby sprej byl jen uvnitř bílé plochy, ne přes červené proužky.

Promyslíme rozmístění vzoru: razítek, nažehlovacích nálepek. Dle toho pak přidáme na pozadí kousky dalších šablon. V našem případě to je šablona malé mušle (a její druhý otisk) - šablona Sea creatures.
Tip: druhý otisk uděláme jednoduše překlopením posprejované šablonky a jejím následným otisknutím na jiné místo trička. Tak dostaneme mušli 2x, její pozitiv (sprejem) i negativ (druhý otisk). Vidíte na druhé fotce.

Sušíme vše kuchyňskými utěrkami – válcem. Přes celý obrázek sprejujeme ještě šedou barvou, velkou šablonou Storry.

Černým razítkovacím polštářkem natiskneme vybraná razítka. Nezapomeneme tlačit na celou plochu razítek, hlavně na jejich středy, aby byl otisk co nejhezčí.


Plážový domeček se v obrázku ztrácí, zvýrazníme jej proto vymalováním bílou hustou barvou a štětcem. Nemusíme vymalovávat rovnoměrně a můžeme přetahovat. Původní otisk domečku se nám tímto ztratí pod nánosem bílé barvy. Po zaschnutí bílé barvy provedeme otisk razítka ještě jednou na tento bílý podklad.

Po uschnutí razítek a sprejů nažehlíme vybrané nažehlovací nálepky, v našem případě to je kotva, rybka a záchranný kruh.

Žehlíme po dobu asi 20 sekund na teplotu bavlny (tolik, co vydrží podkladový textil - tričko). Pak nažehlovačky necháme zchladnout a jemně z nich odstraníme ochrannou folii. Pomůžeme si přidržením obrázku druhou rukou ve spodní části.
Tip: Folii začneme slupovat z obrázku v hrubší části obrázku, kde není žádný jemný detail. Pokud dáváte dvě nažehlovačky přes sebe, nejprve nažehlete tu spodní (záchranný kruh), sloupněte folii, a pak teprve přes ni nažehlete druhou (rybku) a sloupněte druhou folii.


Detaily razítek zvýrazníme konturami.

Namalujeme prostehování kolem i přes základní obdélníkový tvar, dále pak mašličky těmto stehům a volné nitě. Kontury necháme zaschnout. Po celém tričku ještě těmito konturami doděláme pár čmáranců - pro odlehčení obrázku.

Také pocákáme bílou hustou barvou, ke které si našroubujeme konturovací nástavec. Pokud nemáme nástavec, zkusíme cákat štětcem namočeným do této barvy. Cákance nebudou tak výrazné, ale nějaké budou ?. Tričko necháme uschnout, zafixujeme přežehlením přes pečicí papír a můžeme nosit.
 

Pro Aladine návod připravila Irena Slavíková Apták

 

 

pr13_cmsico.jpg
Vytvořeno18.10.2018