+420 601 534 217 info@aladine.cz
Římská 12, Praha 2
CZK
EUR

NÁPADY NA LÉTO: Marina tenisky od Aptáka

MARINA TENISKY

Návod od Aptáka: Námořnické téma (Marina) je jedním z největších hitů letošního léta. "Návod na námořnické triko už jsme měli, takže nám chybí namalovat si k němu ještě tenisky:).", říká autorka návodu, výtvarnice Irena Apták Slavíková.

Budeme potřebovat:

 

Postup:

 

Tenisky si hned na začátku vycpeme zevnitř starými novinami, aby se pod tiskátky stěny tenisek neprohýbaly, novinami je zpevníme.

Promyslíme si rozmístění jednotlivých razítek a narazíme si je černou textilní poduškou na obě boty.

Tip: Na proužkované tenisky volte raději méně razítek než na jednobarevné, aby nebyly tenisky „přeplácané“. Také se vám bude lépe pracovat na hladkých teniskách – bez mnoha švů, vsadek z jiných nateriálů a bez šněrování. Jakékoli složitosti na teniskách vám budou zhoršovat vaši práci. Naše tenisky jsou příkladem těch náročnějších na malování, ale uvidíte, že i nad nimi se dá zvítězit :).

Vyndáme z bot tkaničky a plochu pod tkaničkami (jazyk boty) ztmavíme sprejem. Pod tkaničkami tak budeme mít výraznější tmavší plochu, bude působit plastičtěji. Sprejujeme světle modrou a šedivou. Případně stačí jen jedna z těchto barev.

Tkaničky už nevracíme zpět, bude se nám bez nich lépe na boty malovat.

Štětcem a klasickými hustými barvami vymalujeme jednotlivá razítka tak, aby se barvy prolínaly mezi sebou, jak vidíte na obrázcích. Celá razítka takto překryjeme, přestanou být vlastně pod barvou vidět.

Černou klasickou hustou barvou jemně podstínujeme jednotlivá tiskátka, tím je ještě víc zvýrazníme. Kdo by si netroufnul, stínování vynechá:).

Necháme tenisky uschnout a na suchá barevná místa znovu nazpět tiskneme jednotlivá razítka černou textilní poduškou.

Domalujeme detaily razítek konturami. Na obou teniskách ještě těmito konturami nahodile doděláme pár čmáranců - pro odlehčení obrázku. Kontury necháme zaschnout, pak přežehlíme (zafixujeme obrázek) přes pečicí papír. Po celou dobu malování, ale i na žehlení se nám stále hodí mít tenisky zevnitř vycpané novinami. Pak teprve už můžeme noviny z tenisek vyndat.

Tip: Pokud se nám nelíbí původní barva tkaniček, můžeme si je také obarvit pomocí textilní tekuté barvy, v našem případě tmavě modré. Tkaničky jsou většinou z umělých materiálů, proto volíme tmavou barvu. Po oprání je velká pravděpodobnost, že se část barvy opere a barva tak vybledne. Část barvy se uvolní do vody. Proto také perte tkaničky odděleně od samotných tenisek. A určitě perte vše ručně!

Hotové tenisky s různobarevnými tkaničkami.

Tento návod pro Aladine.cz připravila Irenka Slavíková - Apták.

mt9_cmsico.jpg
Vytvořeno18.10.2018