+420 601 534 217 info@aladine.cz
Římská 12, Praha 2
CZK
EUR

NÁPADY NA LÉTO: Aptákovo tričko s nažehlovačkami - opět ve stylu Marina

Aptákovo tričko s nažehlovačkami ve stylu Marina 

Výtvarnice Irena Slavíková, znáte ji také jako Apták - pro nás připravila další tip na letní tvoření. Triko s nažehlovacími nálepkami!

"Tentokrát pustíme ke slovu nažehlovací motivy, se kterými lze tričko vyrobit opravdu rychle, snadno a efektně. Obrázek doplníme, ale i razítky, bude tak bohatší a zajímavější", říká ke svému návodu jeho autorka.  A nebyl by to Apták, pokud by nepřidal tip na svoje pověstné čmáranice a cákance.... nálepky vás překvapí, jak moc vás budou bavit.

Budeme potřebovat: 
•    novinková razítka StampoTextile, Marina, StampoTextile, Abeceda
•    nažehlovací nálepky na textil Marina
•    barevný razítkovací polštářek: tyrkysový, tmavě modrý a oranžový 
•    šedou, oranžovou, tmavě modrou a tyrkysovou TEKUTOU textilní barvu ve spreji
•    Klasické husté textilní barvy: bílá, černá a žlutá
•    Kontury na textil: bílá, černá a případně i tyrkysová
•    Bílé tričko
•    kuchyňské utěrky (válec), tvrdý papír A4 (nebo školní folie), štětec, kelímek s vodou, igelit do trička (proti prosáknutí barev na zadní stranu) 

Postup:
Ze školního plastové obalu A4 (nebo tvrdého papíru, či z kalendáře) vystřihneme kolečko o průměru 12 cm.

Přes něj pak jemně nastříkáme tyto barvy ve spreji: tyrkysová, oranžová a šedá. Každé barvě věnujeme kousek bílého trička (dle fotek), aby vynikl její odstín, aby se všechny barvy do sebe zcela nezamíchaly. Vše očistíme do kuchyňských utěrek (válec) a kolečko můžeme odstranit. 

Rozvrhneme si motiv do kruhu, a to pomocí tiskátek a již nastříhaných nažehlovaček.

Tip: Nažehlovačky není potřeba přesně obstřihovat, stačí jen hrubé obstřižení. Obrázek má ochrannou folii, přes kterou se nažehluje. Ta se po nažehlení sloupne a obrázek zůstane přesně detailně obtisknutý na textilu.

Vyzkoušejte nerůznější variace :).

Tyrkysovým razítkovacím polštářkem natiskneme nápis na námi předem vybrané místo. Nezapomeneme tlačit na celou plochu razítek, hlavně na jejich středy, aby byl otisk co nejhezčí.


Čistě bílá kruhová část je v probarvené části hodně výrazná, proto obě tyto části propojíme jemným sprejováním tmavě modrým textilním sprejem (bez kruhu vystřiženého z folie).

 

Po uschnutí razítek a sprejů nažehlíme vybrané nažehlovací nálepky, v našem případě to je maják a žlutá lodička. Žehlíme po dobu asi 20 sekund na teplotu bavlny (tolik, co vydrží podkladový textil - tričko). Pak nažehlovačky necháme zchladnout a jemně z nich odstraníme ochrannou folii. Pomůžeme si přidržením obrázku ve spodní části (na fotce pravá ruka).
 

Tip: Folii začneme slupovat z obrázku v hrubší části obrázku, kde není žádný jemný detail.  

Oranžovým razítkovacím polštářkem natiskneme stíny k písmenkům, aby se nápis oživil. Když tiskneme kolem lodičky, přidržíme si přes lodičku kousek ochranného ubrousku, aby lodička zůstala čistá.
 

Tip: Nezapomeňte si razítka předem očistit od tyrkysové barvy, kterou jsme je tiskli jako první, abyste si nezašpinili oranžový polštářek.


Tmavě modrým razítkovacím polštářkem ještě dotiskneme nějaké neposlušné písmenko, které vybočuje více z řady. Dále natiskneme záchranný kruh a lodičku k výstřihu. 

Záchranný kruh se nám v obrázku ztrácí, proto jej vymalujeme bílou a žlutou hustou klasickou barvou (dle fotky) a po jeho zaschnutí jej opět přetiskneme tiskátkem a tmavě modrým razítkovacím polštářkem. Tím dojde k jeho zvýraznění.
 

Místo pod majákem, záchranným kruhem a žlutou lodičkou jemně prostínujeme černou klasickou barvou a štětečkem. Detaily razítek zvýrazníme konturami. Namalujeme prostehování kruhu, mašličky těmto stehům a volné nitě. Kontury necháme zaschnout. Po celém tričku ještě těmito konturami doděláme pár čmáranců - pro odlehčení obrázku. Tričko necháme uschnout, zafixujeme přežehlením přes pečicí papír a můžeme nosit. 


 

Návod pro aladine.cz připravila Irena Slavíková, Apták

A pokud Vás tričkování baví, další návody najdete zde: www.blog.aladine.cz nebo v knize Trika od Aptáka 2 a Trika od Aptáka

nm13(1)_cmsico.jpg
Vytvořeno18.10.2018