+420 601 534 217 info@aladine.cz
Římská 12, Praha 2
CZK
EUR

11. Podmořské království - razítkování už dávno není 2D

Podmořské království - z prázdninových pokladů:)

Dnes máme pro Vás tip, jak si spolu s dětmi vytvořit podmořské království. Opravdové útesy, mořské dno, jeskyně. A klidně k tomu využijete všechny poklady z dovolené!

Budeme potřebovat

1. Jako podklad pro podmořský komplex si uřízněte tenkou dřevěnou desku. Celou ji natřete bílou barvou. Na podkladové bílé barvě pak lépe vyniknou vodovky, kterými budete dělat finální barevnou úpravu.

Tip: místo dřevěné desky, můžete použít i tvrdší karton.

2. Na čtvrtku natiskněte motivy podmořského světa a vybarvěte je. Pokud budete vybarvovat vodovými barvami, nebo akvarelovými pastelkami, použijte pro natištění razítka voděodolný inkoust. Jednotlivé motivy vystřihněte.

Tip: jestliže chcete prodloužit životnost obrázků, nechte nejprve čtvrtku po vybarvení všech motivů zalaminovat a pak teprve rozstříhejte na jednotlivé motivy.

3. Nyní přijde ke slovu recyklace:). Uřízněte hrdlo plastové lahve cca 10 cm pod uzávěrem. V dolní části vystřihněte půlkruhový oblouk. Pro řezání můžete použít skalpel, či odlamovací nožík.

4. Vezměte samotvrdnoucí hmotu, propracujte si jí tak, aby byla vláčná a vytvořte nepravidelnou placku. Tu pak přiložte na lahev a přitlačte k ní. Obalte takto celý obvod lahve. Vznikne jeskyně. Ve vrcholu jeskyně vytvořte zářez, např. pomocí staré platební karty.

5. Další částí podmořského světa bude ztroskotaná loď. Placku samotvrdnoucí hmoty přitlačte na podkladovou desku. Do placky otiskněte razítko s motivem lodi. Můžete zkusit razítko nejdřív namočit do inkoustu a pak obtisknout do smaotvrdnoucí hmoty. Obtiskávejte jemě, na hmotu zbytečně moc netlačte.

6. Z kousku hmoty vytvarujte nepravidelnou hrudku a na její horní straně vytvořte pomocí plastové destičky (třeba staré platební karty) zářez. Do předního dílu můžete vtisknout kousek korálu, nebo mušličku, kamínek…. Fantazii se meze nekladou:).

7. Dále si připravte menší nepravidelné kuličky se zářezy. Počet kuliček volte podle toho, kolik natištěných motivů máte.

8. Ze zbytku lahve si vytvořte zátiší s mořským proudem… Lahev nastříhejte po obvodu, směrem od shora dolu, ke dnu. Proužky nedostřihněte, ale ponechte 3 cm nad spodní okraj. Pak lahev zahřívejte horkovzdušnou pistolí a ona se celá zkroutí a sama vytvoří zajímavý tvar, který může představovat cokoli, podle fantazie vašich dětí, třeba zvlněné mořské proudy.

9. Všechny části podmořského světa ze samotvrdnoucí hmoty nechte 24 hodin proschnout. Pak je obarvěte pomocí vodovek, temper nebo akrylových barev.

10. Z pěnovky nebo zelené čtvrtky nastřihněte mořskou trávu a spojte oba dva konce. Slepte.

Tip: místo pěnovky můžete použít i žínky, z materiálu podobnému pěnovce, určené k mytí nádobí, které jsou k dostání v supermarketech).

11. Až barva zaschne, doplňte kamínky, mušličkami… a sestavte finální kompozici. Do jednotlivých zářezů vsuňte vystřižené motivy, na vrchol jeskyně umístěte hrad a dolaďte pomocí glitrů a kamínků. A interaktivní hra je na světě.

A takto vypadají detailní zákutí:)

Návod pro Vás připravila Ilona Červinková, Tvorba pro radost.

A pokud Vás kouzelné krajinky začaly bavit - máme skvělý tip - koukněte na tuto televizní reportáž z pořadu Polopatě.

Naše výtvarnice, Ing.arch. Veronika Třebická přináší další nápady, jak využít letní poklady! Hrací krajinky v programu POLOPATĚ NA ČT.

 

 

 

 

 

picmonkeycollage-novinky(1)_cmsico.jpg
Vytvořeno18.10.2018